Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hlavní bylinky pro ženské orgány

     Říše rostlin má několik osvědčených „ženských“ bylinek, které léčí, viz výše, již zmíněné ženské problémy. Jejich užívání je velmi jednoduché a bez nepříznivých vedlejších účinků.

  1. Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Její lístečky podobné skládané sukénce naznačují, že je to rostlina našich žen. Roste na vlhkých až mokrých loukách. Sbírá se rozkvetlá nať a její lístečky.

Kontryhel je nepostradatelný na pomoc při všech onemocněních ženských orgánů – menstruační problémy, výtoky, záněty vaječníků, je součástí směsí pro zastavení ženského krvácení a prospívá ženám v přechodu. Posiluje dělohu, čímž zvyšuje pravděpodobnost početí a snižuje riziko potratů.

  1. Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Patří k našim nejznámějším léčivým rostlinám. Kvete dlouho a sbírá se jeho kvetoucí nať.

Řebříček patří mezi bylinky s nejsilnějším dezinfekčním účinkem – zlepšuje trávení, odstraňuje pálení žáhy, je vhodný při žaludeční nervozitě a křečových bolestech, pomáhá při migréně, čistí krev a hlavně pomáhá při ženských onemocněních. Zevně se využívá na rány, obklad zastavuje krvácení a rána se rychle zacelí.

Při jeho užívaní je však zapotřebí trocha opatrnosti – mírně snižuje krevní tlak a ve větších dávkách může vyvolat příznaky otravy.

  1. Hluchavka bílá (Lamium album)

Hluchavka má pěkné bílé květy, které jako prstýnky obtáčejí stonek. V domácích podmínkách můžeme využívat celou kvetoucí nať, ale oficiální drogou jsou pouze její bílé květy.

Při ženských potížích posiluje dělohu, pomáhá při jejím zánětu, výtoku a menstruačních problémech. Dále odstraňuje nespavost a nervozitu, pročišťuje také krev.

Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, přitom zvyšuje metabolismus a prospívá dýchacím orgánům.

  1. Majoránka zahradní (Origanum majorana)

Drobná skromná bylinka je blízká příbuznému tymiánu. Její nať zlepšuje trávení, uvolňuje křeče hladkého svalstva, ulevuje při bolestivé menstruaci, při plynatosti a pomách při ochablosti střev.

Můžeme ji užívat v době těhotenství a při kojení.

  1. Routa vonná (Ruta graveolens)

Na léčení se z routy užívá její mírně dřevnatá nať. Pomáhá snížit tlak, čistí cévy od vápenatých usazenin, zpevňuje vlásečnice, užívá se při bolestech střev a hlavy, pomáhá při nepravidelné, bolestivé či slabé menstruaci.

Pozor – routa se musí užívat opatrně: nesmějí jí užívat těhotné ženy, neboť vyvolává stahy dělohy, nedoporučuje se při vředech trávicího traktu a chronických zánětech střev. Při předávkování vyvolává nevolnost a závratě spojené s dávením.